Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Austrálie

Sydney: průvodce

15°C
Aktuálně
17°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sydney

Sydney je nejlidnatější město Austrálie a Oceánie. Leží v Novém Jižním Walesu a jeho velikost je 423 kilometrů čtverečních. Žije zde asi 5,2 milionů obyvatel. Metropole se skládá z 658 předměstí, 40 oblastí místní správy a 15 menších regionů.

Prvopočátky vzniku Sydney jsou spojeny se zálivem Sydney Cove, kde došlo v roce 1788 k založení kolonie. Město se postupem času rozrůstalo do kopců i do zátoky Port Jackson. V současnosti je Sydney označováno jako nejdražší město na světě.

Metropole je na pobřeží Tichého oceánu a nachází se tu kolem sedmdesáti přístavů. Z geografického hlediska lze jmenovat i významné Modré hory, ponořené pobřežní pásmo a Hawkesbury River. Město je situováno na dvou geografických regionech, jimiž jsou Hornsby Plateau a Cumberland Plain.

Co navštívit v Sydney

Sydney je městem, které vás okouzlí ve všech ohledech. Patřičná dávka historie, objevování novodobé architektury, krásná přírodní místa, bohatý zábavní a kulturní program nebo vynikající gastronomický zážitek. A k jakým cílům se v tomto australském městě vydat?

Navštívit byste určitě měli ikonu města, kterou je nejznámější budova v Sydney. Je to Opera v Sydney zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Hned poté to bude Sydney Tower Eye, což je jedinečné místo k pozorování této metropole. Panoramatický výhled z vysoké věže stojí rozhodně za to. Vaše kroky by měly směřovat i k Sydney Harbour Bridge. Stavba tohoto mostu probíhala mezi lety 1923 až 1932. Vrchol obloukového mostu dosahuje výšky 135 metrů.

Nezapomenutelná bude návštěva budovy královny Viktorie. Ikonický objekt devadesátých let vyniká především svou architekturou a prezentuje elegantní nákupní centrum. Krásné zážitky si odvezete z observatoře v Sydney nacházející se na kopci Observatory Hill. Dále to bude muzeum Powerhouse Museum situované v Central Business District nebo skončíte v Národním námořním muzeu. To se primárně zaměřuje na vývoj australské námořní dopravy. Dechberoucím zážitkem se pro vás stane Katedrála sv. Marie. Gotická architektura, která z přední strany vypadá jako francouzská katedrála Notre Dame.

Mezi ohromující budovy se řadí Vládní dům Sydney, jehož stavba započala v roce 1846. Interiéry této budovy jsou označovány za skryté klenoty. Okolí je doplňováno krásnými botanickými zahradami. Zastavit se můžete u válečného památníku ANZAC na konci jižního Hyde Parku nebo se zdržíte u Radnice v Sydney. Tato budova pochází z 19. století v ulici George Street. Lákadlem turistů je Velká synagoga v Sydney, která byla vysvěcena v roce 1878. Obdivovat zde budete gotickou architekturu s byzantským stylem. Z církevních staveb pak láká i nejstarší kostel sv. Jakuba. Ten se stal v roce 1835 farním kostelem. Kostel spadá do historického areálu Macquarie Street.

Kromě již zmíněných muzeí na vás v Sydney pochopitelně čekají i ostatní naučné, kulturní a zábavní objekty. Je to třeba Muzeum současného umění přístupné od roku 1991. Nachází se zde více jak 4 tisíce australských děl, ať už jde o fotografie, obrazy, sochy a mnohé další.  Minout byste neměli ani Galerii umění Nového Jižního Walesu nebo SEA LIFE Sydney Aquarium. V něm poznáte rozmanitý podmořský svět na vlastní kůži. Dostatečnou porci zábavy vám nabídne Luna Park nebo lokalita zvaná Darling Harbour.

K těm významnějším přírodním zajímavostem Sydney patří třeba Modré hory vzdálené asi 50 kilometrů od metropole. Dokonalý krajinný úkaz s úchvatným výhledem může vystřídat i návštěva městského parku zvaného Hyde Park. Spoustu květin objevíte v Královské botanické zahradě Sydney, kde si odpočinete od ruchu velkoměsta.

Nakonec si neodpustíme zmínku o historické pevnosti zvané Fort Denison, která je součástí národního parku Sydney Harbour. Jde o bývalé obranné zařízení. Originální je i historická lavička paní Macquarie zakomponovaná do pískovcové skály. Vzpomínku na válku můžete utěšit v Sydney Cenotaph nebo se projdete ulicí George Street, kde je přemíra starých budov. Nezapomínejte ani na multikulturní předměstí Parramatta a obnovený park Barangaroo Reserve. Vše pak završte na královském kříži Kings Cross, s nímž se pojí poutavá minulost.

Mezi populární činnosti v Sydney patří pozorování velryb, netopýrů v divoké přírodě, klokanů, vačic a jiných tvorů. Pokud chcete vyzkoušet surfování, zavítejte k plážím Bondi, Coogee, Manly a Wattamolla. Kromě rybaření vítězí také kajaky a kánoe nebo cykloturistika.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Sydney je jednou z nejpestřejších v okolí. Tradiční anglické kulinářství se zde mísí s italským, řeckým, asijským a lisabonským. Vlivem přílivu nejrůznějších přistěhovalců došlo k prolínání místních receptur. Hodně oblíbené jsou mořské plody, ať už jde o humry, ústřice nebo ryby Barramundi. Z masa jednoznačně vede to hovězí. Mezi přemírou nejrůznějších ingrediencí naleznete ořechy, mučenku, papáju, mango a jiné plody. Z vyhlášených jídel vlastních právě městu Sydney lze jmenovat Corned Beef, Pie, Vegemite a Lamb Shanks. Z hlediska nápojů si pochutnáte na místním pivu a australských vínech.

Nyní vám přinášíme několik tipů na oblíbené restaurace v Sydney, které se zaměřují jak na tradiční, tak světovou gastronomii. Jmenovat lze Farmhouse Kings Cross, Fish At The Rocks, The Watershed Hotel Restaurant a William Blue Dining. Cenově přijatelné jsou podniky Thai Pothong, Empero´s Garden, Social Brew Cafe a Flavour of India. Mezi luxusní restaurace se řadí LuMi Bar & Dining, Rosetta, Sixpenny a Monte Restaurant.

Počasí

Počasí v australském městě Sydney lze klasifikovat jako vlhké subtropické klima. V průběhu celého roku je velice příjemné podnebí s teplotami od 23 °C do 27 °C, přičemž maxima mohou překračovat hranici 31°C. Osvěžující součástí hřejivých měsíců je vánek od moře. Roční období v Sydney je opačné oproti České republice. To znamená, že léto je v zimě a zima naopak v létě. I v těch chladných měsících však teploty neklesají pod 15 °C. Pokud jde o dešťové srážky, nejvíce jich spadne od ledna do března. Celoroční úhrn je kolem 1 200 milimetrů. Za hlavní sezónu lze považovat říjen až duben. Klidnějším obdobím je květen až září.

Bezpečnost

Z obecného hlediska lze australské město Sydney označit za bezpečné. Stačí, když budete dodržovat zásady bezpečného cestování a užijete si zde dovolenou bez jakýchkoliv komplikací. Na lidmi přeplněných místech si dávejte pozor na kapesní zloděje. To znamená své osobní věci, peníze, mobilní telefony, fotoaparáty a cennosti. V noci se budete cítit bezpečně především na frekventovaných a turisticky vyhledávaných lokalitách. Do odlehlejších částí se raději moc nepouštějte.

Pokud do Sydney vyrazíte v zimě, kdy je největší teplo, hlídejte si pravidelný pitný režim, protože vysoké teploty jsou v kombinaci s větrem od moře hodně podceňovány a může dojít k dehydrataci. Když si budete užívat plážových radovánek, pozor na vlny a silné proudy. Je vhodné dbát na doporučení místních lidí.

Měna

Dovolená v australském městě Sydney bude patřit spíše k těm dražším, což postřehnete nejenom v porovnání v náklady v České republice, ale i některými většími evropskými letovisky. Zde je několik příkladů orientačních cen.

  • Voda 1,5 litru = 33 Kč
  • Chleba = 46 Kč
  • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 290 Kč
  • Voda 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
  • Cappuccino = 60 Kč
  • Espresso = 45 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 125 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 125 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 300 Kč
  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 650 Kč za noc
  • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Abyste se dostali do Austrálie, konkrétně do města Sydney, budete muset využít letecké dopravy. Vaším odrazovým můstkem se stane pražské letiště Václava Havla a cílovým místem bude letiště Sydney Kingsford Smith. Cestou vás nemine jeden přestup, takže celková doba letu je 27 až 30 hodin. Cena letenky se pohybuje mezi 23 000 Kč až 29 000 Kč podle toho, kdy ji zakoupíte. Vzhledem k tomu, že letiště se od města nachází asi 16 kilometrů, můžete využít některých z těchto dopravních prostředků.

  • Vlaková linka T8 vás do centra Sydney zaveze za 14 minut. Náklady jsou kolem 19 AUD.
  • K dispozici je autobusová linka č. 400, která je sice levnější, avšak o to delší.
  • V noci využijte autobusovou linku s označením N20.

Po Sydney se lze přepravovat následovně…

  • Hlavní páteřní sítí veřejné dopravy v Sydney jsou vlakové linky.
  • Kromě nich zde jezdí také autobusy, které mimo jiné zajišťují v omezené míře noční dopravu.
  • V Sydney se nachází jediná tramvajová linka Light rail, a to z nádraží Central do čtvrti Pyrmont.
  • V květnu 2019 zde byla otevřena první linka metra.
  • Placení ve veřejných dopravních prostředcích se řeší prostřednictvím speciální kartičky Opal Card. Tu si nabijete a z ní se pak strhávají náklady na jízdné.
  • Průměrná cena jízdenky je od 4,4 AUD.
  • Pokud využijete taxi služeb, cenu 4,5 AUD zaplatíte jako nástupní taxu. Za jeden kilometr si místní taxíky účtují v průměru 2,2 AUD.
  • Velice příjemným dopravním prostředkem jsou trajekty. Funguje zde osm pravidelných linek, z nichž se vám dostane krásného výhledu na město.
  • Jestliže chcete poznávat i vzdálenější území mimo město Sydney, lze upotřebit dálkových autobusů nebo v lepším případě pronájmu automobilu.
  • Zvolit lze autopůjčovnu hned na letišti nebo některou ve městě. Cena za pronájem začíná na 900 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Austrálie

    Nenalezeny žádné záznamy.

Oceánie - další destinace

9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce
9.1Výjimečné